• kujdesi për diabetin

  kujdesi për diabetin - Si të ulim sheqerin në gjak


  Gjaku (lat. Sanguis) është një ind lidhor i lëngshëm, i cili me ndihmën e zemrës dhe enëve të qarkullimit të gjakut mirëmban funksionet e organeve të tjera të trupit nëpërmjet transportit të oksigjenit dhe lëndëve ushqyese. Gjaku qarkullon nëpër enët e gjakut falë punës mekanike të muskulit të zemrës. Trupi i njeriut përmban mesatarisht 5 - 6 litra gjak .
  Niveli i ulët i sheqerit në gjak shkakton: Lodhje. Nëse keni diabet, insulina është një mënyrë për të ulur nivelin e sheqerit në gjak kur ai është i lartë. Por nëse merrni sasi më të madhe insuline, ajo mund të largoj më shpejt glukozën nga gjaku duke mos e lejuar trupin ta …
  Me mungesë të këtij hormoni, marrja e glukozës është e dëmtuar, prishja e saj rritet, duke rezultuar në një rritje të glukozës në gjak (hiperglicemia) - shenja kryesore e diabetit.
  Të lindurit nga një nënë diabetike tip 1 kanë 3% rrezik të jenë të sëmurë. Rreziku bëhet 6% nëse dhe babai është i sëmurë. Edhe pse të dhënat tregojnë për një kontribut të rëndësishëm gjenetik, trashëgimia luan rol më të madh në DM tip 2.
  • trajtimi i diabetit tip 1
  • Menuja e diabetit të tipit 2 në javë
  • patogjeneza e diabetit mellitus për një javë me diabetpancreas në diabet
  • simptomat e para të diabetit
  • trajtimi i diabetit
  • terapi diabeti


  Si të ulim sheqerin në gjak


  Nga zorrët, glukoza absorbohet në gjak, gjë që e dërgon atë në të gjitha organet dhe indet. Në qelizë, glukoza bëhet burim energjie. Kjo ndodh me 80% sheqer të thjeshtë. Sidoqoftë, një pjesë e glukozës (rreth 20%) ruhet në rezervë në organe të ... komente për diabetin
  Shenja të nivelit të sheqerit të lartë në gjak janë edhe: lodhja, lëkurë e thatë, shtim në peshë dhe uri e pashpjegueshme. 4 | Por lista vazhdon Mos harroni edhe problemet në stomak dhe tretjen, infeksionet që s’ ikin kurrë, por edhe shërimi i ngadaltë i plagëve.
  Mjekimi i diabetit me insulinë. Insulina është një ndër mjekimet më të rëndësishme në kurimin e diabetit . Cilësohet si jetike për diabetin tipi 1. Ky mjekim për diabetin tipi 2 mund të filloj atëherë kur mjeku kurues vendos se është moment i përshtatshëm. çfarë të hani me diabet
  Sheqerit të ulët në gjak, shkaqet, trajtim. Sheqeri i ulët në gjak është edhe e rrezikshme dhe të lartë. Kjo sëmundje quhet hypoglycemia, kur glukoza në gjak është shumë i ulët, autoritetet nuk ha, për shkak të këtij problemi me tru. Nëse nuk arrin glukozë të trurit, ajo shkëputje dhe personi bie në gjendje kome.
  Trajtimi i diabetit tip 2 zakonisht nuk fillon me insulinë. Mësoni rreth dietës dhe stërvitjes për diabetin dhe ilaçet e diabetit që vijnë para insulinës.
  Simptomat e diabetit gestational përmbushur manifestimet e zakonshme e diabetit, ata janë zakonisht si më poshtë: vizion të paqartë; rritur etje; urinim i shpeshtë, rrit urinim; Goja e thatë; lodhje, dobësi. trajtimi i diabetit. Glicemia dopo 120' dal carico orale di glucosio : NORMALE < 140 < 7.8: Alterata (IGT) > 140 < 200 > 7.8 < 11.1: Diabete > 200 > 11.1 *

  pacient i diabetit tip 2


  Llojet e diabetit Diabeti i tipit I. Isshtë një lloj diabeti që shfaqet në fëmijëriKjo nuk është për shkak të mbipeshës ose për shkak të zakoneve të ngrënies ose të jetesës pak a shumë të papërshtatshme. Simptomat e diabetit gestational përmbushur manifestimet e zakonshme e diabetit, ata janë zakonisht si më poshtë: vizion të paqartë; rritur etje; urinim i shpeshtë, rrit urinim; Goja e thatë; lodhje, dobësi. Trajtimi i diabetit tip 1 është një kompleks i masave që synojnë eliminimin e çrregullimeve metabolike. Trajtimi i kësaj sëmundjeje duhet medoemos të paraprihet nga një ekzaminim të plotë të pacientit. Shumë njerëz nuk e dinë se cili mjek trajton diabetin.
  Diabeti tip 1 është një gjendje kronike, që do të thotë vazhdimisht e përsëritur, në të cilën sistemi imunitar i trupit tuaj shkatërron qelizat specifike në pankreasin tuaj, duke rezultuar në pankreasin tuaj që prodhon pak ose aspak nga hormoni që rregullon glukozën në gjak. Le të hedhim një vështrim në shkaqet dhe faktorët e rrezikut të diabetit të tipit 1.
  Si dhe si ta ulim sheqerin në shtëpi shpejt pa ilaçe : korrigjimi i ushqimit, aktiviteti fizik, mjetet juridike dhe recetat e ilaçeve popullore Një rritje e sheqerit në gjak nuk ndodh vetëm në diabet: ekziston një gjendje e quajtur “prediabet” që është periudha kufitare që i paraprin diabetit, dhe në këtë fazë ajo akoma mund të …
  Type 1 diabetes is usually diagnosed in children and young adults, although it can appear at any age. People with type 1 diabetes need to take insulin every day to stay alive. Type 2 diabetes. If you have type 2 diabetes, your body does not make or use insulin well. You can develop type 2 diabetes at any age, even during childhood. Hipertensioni është vetëm një pararendës i diabetit tip. Kombinimi i hipertensionit i bën enët e gjakut më pak elastike, duke prekur zemrën. Në të njëjtën kohë, ajo
  Organi mbi-kompesohet dhe nivelet e insulinës qëndrojnë të larta. Me kalimin e kohës, pankreasi dëmtohet përkohësisht. Nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të cojnë në ndryshime që cojnë në forcimin e enëve të gjakut, atë që doktorët e quajnë arteriosklerozë. Sheqer i lartë në gjak (hiperglicemia) Hiperglicemia ndodh kur trupi nuk mund të heq glukozën ( heqerin) nga gjaku dhe ta kthejë atë në energji. Zakoni ht ndodh vetëm tek njerëzit me diabet. imptomat e hi E drejta Dieta me diabet varet pjesërisht nga lloji i diabetit : Diabetikët e tipit 1 në thelb mund të hanë në mënyrë të ngjashme me jo-diabetikët. Diabetikët e tipit 2, sidoqoftë, zakonisht duhet të zvogëlojnë marrjen e tyre të përgjithshme të energjisë, sepse ata janë kryesisht mbipeshë. Farat e kakaos janë të pasura në antioksidantë. Ata gjithashtu përmbajnë një flavanol të quajtur epicatechin, i cili rregullon prodhimin e glukozës duke aktivizuar proteinat kyçe. Kjo mund të ndihmojë në stabilizimin e sheqerit në gjak , madje edhe në ata që tashmë kanë diabet. Boronicat dhe manaferrat


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :