• pilula diabeti

  pilula diabeti - Si të ulim sheqerin në gjak


  Kontrolloni glukozën e gjakut . 2. Nëse leximi juaj është 100 mg / dL ose më i ulët, keni 15-20 gram ... Mbani në mend se glukoza e ulët e gjakut mund të ndodhë gjatë ose ... - Si dhe të kontribuojnë në fuqizimin e njerëzve që jetojnë me diabet për të bërë një jetë të pavarur dhe promovimin e edukimit me …
  Diabeti i tipit 2 ndodh kur trupi nuk prodhon insulinë të mjaftueshme ose nuk përdor insulinën siç duhet. Në të kaluarën, mjekët mendonin se vetëm të rriturit ishin në rrezik të zhvillimit të diabetit të tipit 2. Megjithatë, një numër në rritje i fëmijëve po diagnostikohen me këtë sëmundje.
  Për të sqaruar rezultatet e analizave të nevojshme për të marrë në një stomak bosh , dhe në qoftë se sheqeri në një stomak bosh është më e lartë se 1 Qer mmol / L, atëherë fëmija hyperglycemia - nivelet e sheqerit të lartë të gjakut .
  Shpesh duhet thinners gjakut për të parandaluar goditje, sulm në zemër, arteriosklerozës. Për shkak të faktit që pacienti është në gjak shumë të trashë, është një shkelje e organeve të tilla vitale si të mëlçisë, veshkave, një personi presion shpesh nuk është në rritje, veçanërisht e rëndësishme në mënyrë që orenditë në këtë mënyrë ndjeshëm ndaj ...
  • pilula diabeti
  • çfarë të hani me diabet
  • diabeti kruar
  • shenjat e diabetit në gratë pas
  • simptomat e diabetit tek burrat
  • diabeti 2 insulinë


  Si të ulim sheqerin në gjak


  Për të përcaktuar nëse një nivel normal i sheqerit në gjak është tek të rriturit , përdoren disa teste diagnostikuese. Testet e gjakut përcaktohen jo vetëm gjatë ekzaminimeve rutinore mjekësore, por edhe për ekzaminimin e organeve para operacionit, me anë të terapisë së përgjithshme dhe endokrinologjisë. shenjat e diabetit në gratë pas
  Me kalimin e kohës, pankreasi dëmtohet përkohësisht. Nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të cojnë në ndryshime që cojnë në forcimin e enëve të gjakut, atë që doktorët e quajnë arteriosklerozë. Pothuajse cdo pjesë e trupit mund të dëmtohet nga sheqeri i tepërt.
  Përdorimi i shiritave të provës dhe veglave moderne, apo si të kontrolloni sheqerin në gjak në shtëpi pa glukometër. Diabeti është një sëmundje, zhvillimi i së cilës është për shkak të simptomat e diabetit
  Me kalimin e kohës, pankreasi dëmtohet përkohësisht. Nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të cojnë në ndryshime që cojnë në forcimin e enëve të gjakut , atë që doktorët e quajnë arteriosklerozë. Pothuajse cdo pjesë e trupit mund të dëmtohet nga sheqeri i tepërt. Enët e dëmtuara të gjakut …
  Sheqerit të ulët në gjak, shkaqet, trajtim. Sheqeri i ulët në gjak është edhe e rrezikshme dhe të lartë. Kjo sëmundje quhet hypoglycemia, kur glukoza në gjak është shumë i ulët, autoritetet nuk ha, për shkak të këtij problemi me tru. Nëse nuk arrin glukozë të trurit, ajo shkëputje dhe personi bie në gjendje kome.
  Prediabeti ndodh kur sheqeri i gjakut është më i lartë se ajo që konsiderohet normale, por jo aq e lartë sa të jetë diabeti i tipit 2. Një dietë e shëndetshme është thelbësore për … menu për një javë me diabet 2procesin e diabetit. Diabeti mellitus është një sëmundje kronike, në të cilën lezionet subjekt te sistemit endokrin. Diabeti , simptomat e të cilave janë të bazuara në përqendrimet afatgjata rritje të gjakut të glukozës dhe procese përkatëse të ndryshuar gjendjen e metabolizmit, zhvillimin veçanti për shkak të mungesës së insulinës si një hormon i prodhuar nga pankreasi, përmes të cilit ...

  simptoma karakteristike e diabetit


  Në llojin e dytë të diabetit, hormoni prodhohet në sasinë e kërkuar, por qelizat bëhen të pandjeshme ndaj tij. Në këtë rast, terapia me insulinë përshkruhet vetëm në rast të formës së përparuar të sëmundjes. Ende ekziston " diabeti i fshehtë", por është mjaft e vështirë për t'u diagnostikuar. Personi mesatar me hipertension është në dy deri në tre medikamente për të trajtuar atë. Ndërsa duke marrë një recetë është më i këndshëm për disa pacientë, pothuajse të gjithë me presionin e lartë të gjakut mund të bëjë disa ndryshime të jetesës për të përmirësuar numrin e tyre. Você deve repetir outra hemoglobina glicada por um método chamado HPLC, e se der entre 5.7 a 6.5, considera-se pré-diabetes e maior ou igual a 6.5 será considerado diabetes mellitus tipo 2.
  Ju duhet të dini se si të ulni sheqerin në gjak shpejt dhe në mënyrë efektive në shtëpi. Me devijime të vogla, është e mundur të kryeni një ulje në tuaj. Nëse sheqeri në gjak rritet në një tregues serioz, kërkohet trajtim i detyrueshëm me monitorim të vazhdueshëm nga një specialist.
  Ka disa mënyra për të ulur sheqerin në gjak . Elementi themelor është ushqimi i duhur. Për njerëzit e diagnostikuar me diabet, është e papranueshme të hanë ushqime
  Formula e sheqerit është C12H22O11, edhe per sheqerin ashtu si për kripen degjojme shpesh te thone qe demton shendetin biles arrihet deri atje sa te thuhet se lengu i frutave te embla shkakton diabentin gje qe nuk eshte e vertete por edhe ketu ashtu si ne rastin e kripes ka shume injoranze dhe keqinformazion nga shtypi i thjeshte dhe ai mjekesor. Shpresoj të keni kuptuar njohuritë themelore në lidhje me sheqerin tani është koha të studiojmë efektet e sheqerit në trupin tonë. Sheqeri shkakton ngritjen dhe rënien e papritur të energjisë. Kur trupi ynë tret sheqerin, ai në fakt e ndan atë në glukozë. Kjo glukozë më pas absorbohet në qarkullimin e gjakut .
  Testimi i glukozës është një test i rastësishëm i gjakut për të kontrolluar nivelet e glukozës (sheqerit). Zakonisht bëhet duke shpuar gishtin për të nxjerrë një pikë të vogël gjaku. Ky gjak fshihet më pas në një shirit provë që do të japë leximin e glukozës. Hipoglikemia, ose sheqeri i ulët në gjak , është një gjendje potencialisht e rrezikshme që është më e zakonshme tek njerëzit me diabet. Simptomat e sheqerit në gjak të ulët mund të jenë aq të lehta sa një dhimbje koke ose aq të forta sa një krizë ose gjendje kome. Ne detajojmë shkaqet e sheqerit në gjak të ulët dhe ndërlikimet që mund të ndodhin nëse nuk trajtohen. Formula kimike ose molekulare për glukozë. Formula molekulare për glukozë është C6H12O6 ose H- (C = O) - (CHOH) 5- H. Formula e saj empirike ose më e thjeshtë është CH20, e cila tregon se ka dy atome hidrogjeni për secilin atom të karbonit dhe oksigjenit në molekulë. Sheqeri -glukoza e gjakut i referohet sasisë së glukozes në gjakun tuaj. Kjo glukozë vjen nga çfarëdo që hani dhe pini. Njerëzit qe nuk kane diabet, nivelet e glukozës se tyre në gjak (BGLs) kanë tendencë relativisht të qëndrueshme pasi trupi është në gjendje të prodhojë insulinë për t’i rregulluar ato.


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :