• shenja të sheqerit në gjak të lartë

  shenja të sheqerit në gjak të lartë - Si të ulim sheqerin në gjak


  Diabeti i tipit 2 është një lloj i diabetit në të cilin shfaqet një rezistencë ndaj insulinës dje rritjes së sheqerit në gjak . Simptomat më të njohura tek ky lloj i diabetit janë: etja e rritur, urinimi i shpeshtë, humbja e pavullnetshme e peshës, lodhja, shikimi i turbullt, infeksione të shpeshta, dhe zonat me lëkurë të errësuar.
  Ky tip i diabetit është një sëmundje e shoqëruar me një rritje kronike në nivelet e sheqerit në gjak. Kjo formë e diabetit zhvillon për shkak të sekretimit të pamjaftueshëm të insulinës pankreatik. Në llogaritë tip diabeti 1 për rreth 10% të rasteve të përgjithshëm.
  Sheqeri i ulët në gjak është edhe e rrezikshme dhe të lartë. Kjo sëmundje quhet hypoglycemia, kur glukoza në gjak është shumë i ulët, autoritetet nuk ha, për shkak të këtij problemi me tru. Nëse nuk arrin glukozë të trurit, ajo shkëputje dhe personi bie në gjendje kome.
  Niveli normal i glicemisë esëll ne gjak është 70-110 mg/dl dhe dy orë pas ngarkesës me glukozë 140 mg/dl. Përqindja e personave të prekur nga diabetit mellitus (apo diabeti i sheqerit) po rritet në të gjithë botën. Ekzistojnë disa tipe të diabetit, por më të shpeshtë janë: Diabeti tip 1 (ose insulino-vartës)
  • shkaqe të larta të sheqerit në gjak
  • si të matet sheqeri në gjak
  • test i ulët i sheqerit në gjak
  • Menuja e diabetit të tipit 2 në javë
  • diabeti i tipit 2
  • ndërlikimet e diabetit


  Si të ulim sheqerin në gjak


  Shkalla e glukozës në gjak në një person të shëndetshëm Për një të rritur, pavarësisht nga gjinia, treguesi normal i niveleve të glukozës gjatë marrjes së mostrave kapilar është shifrat nga 3.2 në 5.5 mmol / L. ilaçe që ulin shpejt sheqerin në gjak
  Fëmijë të moshës 2 -6 vjet, shkon 33-5 mmol / L . Nxënësit nga sheqeri normalisht 33-55 mmol / l . Për të sqaruar rezultatet e analizave të nevojshme për të marrë në një stomak bosh, dhe në qoftë se sheqeri në një stomak bosh është më e lartë se 1 Qer mmol / L , atëherë fëmija hyperglycemia - nivelet e sheqerit të lartë të gjakut .
  Nëse sheqeri juaj bie në gjak, hormonet kundër-rregulluese mund të fillojnë, duke sinjalizuar mëlçinë të lëshojë glukozën. Ju gjithashtu mund të keni hiperglicemi nëse e teproni me shumë pak trajtim. Cështjet psikosociale gjithashtu mund të çojnë në hiperglicemi. sheqer në gjak mmol l
  Në llojin e dytë të diabetit, hormoni prodhohet në sasinë e kërkuar, por qelizat bëhen të pandjeshme ndaj tij. Në këtë rast, terapia me insulinë përshkruhet vetëm në rast të formës së përparuar të sëmundjes. Ende ekziston " diabeti i fshehtë", por është mjaft e vështirë për t'u diagnostikuar.
  Në pushim, rrahjet normale të zemrës tek burrat nuk ndryshojnë dhe vlera e tyre mesatare mbetet në intervalin 60 - 80 rrahje në minutë. Në pushim, ... Cila rrahje zemre konsiderohet normale tek të rriturit. 20 / …
  s Unos niveles de azúcar en sangre altos o incontrolados pueden dar lugar a complicaciones tales como ceguera, cardiopatías y enfermedad renal. s El aumento de la concentración de glucosa en sangre provoca una patología que se conoce con el nombre de “coma diabético” o hiperglucemia. ilaçe që ulin sheqerin në gjak. Në rast se indeksi është më e ulët se 25 mg / dl, ai thotë se fëmijës hypoglycemia - sheqeri i ulët në gjak . Gjithmonë në nivele më të larta të sheqerit në fëmijën pas lindjes së analizave në një stomak bosh, ju duhet të kalojnë një test të veçantë për të kontrolluar glukozës, mos harroni se në fëmijët është shumë më e lartë se në të rriturit.

  që vuan nga diabeti


  Nëse mosha e foshnjës është nga 2 ditë në 4,5 javë, glukoza në gjak mund të jetë nga 2,8 mmol ... Hiperglucemia, ose niveli i lartë i sheqerit në gjak shfaqet zakonisht kur trupi i njeriut nuk ka mundësi ta përpunojë glukozën siç duhet. Sa më gjatë të zgjasë kjo sëmundje aq më të mëdha janë dëmet që i shkakton pjeseve të ndryshme të trupit si veshkave, enëve të gjakut, syve dhe nervave. Presioni i gjakut është presioni në enët e gjakut në trupin tuaj. Është forca me të cilën qarkullon gjaku nëpër enët e gjakut . Mjekët dhe infermierët matin presionin duke vënë një paisje rreth krahut tuaj të sipërm. Pastaj ata dëgjojnë rrjedhën e gjakut me një stetoskop.
  Italia funksionon në mënyrë perfekte dhe këtë e ka demostruar edhe në testin miqësor një javë para startit të Kampionatit … Dopietë e Milot Rashicës, Kosova triumfon edhe ndaj Maltës Vetëm tre ditë pas fitores bindëse 4-1 ndaj San Marinos, Kosova regjistron një tjetër sukses, këtë herë me rezultatin 2-1 …
  Prandaj, burrat dhe gratë pas 60 vjeç duhet të jenë veçanërisht të vëmendshëm për shëndetin e tyre dhe të dinë normat e nivelit të sheqerit në gjak . Dhe për të qenë të sigurt se nuk ka arsye për shqetësim, duhet të dini normën e treguesve të analizës.
  Sheqerit të ulët në gjak, shkaqet, trajtim. Sheqeri i ulët në gjak është edhe e rrezikshme dhe të lartë. Kjo sëmundje quhet hypoglycemia, kur glukoza në gjak është shumë i ulët, autoritetet nuk ha, për shkak të këtij problemi me tru. Nëse nuk arrin glukozë të trurit, ajo shkëputje dhe personi bie në gjendje kome. Përgjatë ditës, nivelet kanë si tendencë të jenë më të ulëta para vakteve. Për shumë njerëz me diabet, nivelet e sheqerit në gjak para vakteve duhet të jenë diku te 70-80 mg/dl. Për disa njerëz 60 është normale, për të tjerë 90.
  Kështu p.sh. insulina është komponentë e domosdoshme e gjakut në të cilin “qarkullon” vazhdimisht dhe është e domosdoshme për metabozimin e sheqernave. Disa hormone sekretohen në gjak kohë pas kohe, atëherë kur e kërkon nevoja. Kështu p.sh. në grupin e hormoneve me sekrecion jo të përhershëm në gjak bën pjesë sekretina. Përgjatë ditës, nivelet kanë si tendencë të jenë më të ulëta para vakteve. Për shumë njerëz me diabet, nivelet e sheqerit në gjak para vakteve duhet të jenë diku te 70-80 mg/dl. Për disa njerëz 60 është normale, për të tjerë 90. Cdo nivel sheqeri më i lartë se normalja është i pashëndetshme. Nivelet që janë më të larta se normalja, por që nuk arrijnë një pikë të caktuar, quhen pre-diabet. Sipas “American Diabetes Association”, 86 milion njerëz në U.S kanë këtë gjendje, e cila mund të cojë në … Kur dëgjojmë njerëzit që flasin për nivele të larta të sheqerit në gjak , gjëja e parë që shumica prej nesh mendon është diabeti. Diabeti është jashtëzakonisht serioz, por shumë kohë përpara se dikush të diagnostikohet me të , trupi do të tregojë shenja se nivelet e sheqerit në gjak janë tepër të larta.


 • Commentaires

  1
  Jeudi 13 Janvier à 00:47
  You actually make it seem really easy along with your presentation but I find this topic to be really something which I believe I'd by no means understand. It kind of feels too complex and extremely large for me. I'm having a look ahead to your next put up, I'll try to get the hang of it!
  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :